Несправності свердловинного насоса та їх усунення
Розглянемо основні несправності насоса для свердловини та способи їх усунення.
Несправністю це не вважають, проте це істотно впливає на стан насоса. Адже робота в режимі «сухого ходу» нічого хорошого не приведе.
Якщо причиною неполадки був знижений рівень води, то спочатку потрібно опустити пристрій нижче – на безпечну глибину. А щоб проблема не повторилася, рекомендується встановити захист від «сухого ходу». Завдяки їй електроніка отримуватиме від датчика сигнал і вчасно відключатиме свердловинний насос.
З урахуванням того, що обладнання працює у свердловині роками, то основні причини його неполадок пов’язані переважно зі зносом. Наприклад, при високому вмісті піску у воді може знадобитися заміна клапана, оскільки він працює в режимі підвищеного зносу. Фільтр на вході пристрою досить швидко забивається, що призводить до зниження обсягу води, що надходить.
Відключення живлення порушують налаштування реле та датчиків. Отримавши від датчика неправильний сигнал, обладнання виходить зі штатного режиму роботи, у результаті порушується стабільна подача води. В принципі, його можна змусити функціонувати у потрібному режимі, перенастроюючи реле.
Але таке рішення є тимчасовим – у результаті все одно доведеться ремонтувати чи міняти насос.
Розгерметизація корпусу часто виникає через постійні вібрації, а також наявність невеликих зазорів між стінкою свердловини та насосом.
Залежно від типу обладнання вібрація може бути такою сильною, що пошкодить не тільки корпус пристрою, але й завдасть шкоди конструкції свердловин. А ще розгерметизація веде до перегорання обмотки, замикання та зупинки насоса.
Якщо неправильно розмістити обплетення кабелю живлення, то оголений провідник може перетертися. Це призводить до порушення електропостачання двигуна та нестабільної роботи насоса.
Один із «симптомів» такої ситуації – пристрій захисного відключення (ПЗВ) фіксуватиме витік струму і часто відключатиме живлення обладнання. Для розв’язання цієї проблеми необхідно перевірити опір ізоляції за допомогою тестера.
Якщо встановити свердловину занадто потужний насос, це може призвести відразу до кількох неполадок. Якщо дебіт свердловини менший за продуктивність насоса, то в пікові навантаження він працюватиме в режимі «сухого ходу».
Якщо встановити насос занадто низько щодо дна свердловини, то в механізм, що працює, неминуче потраплять шматочки каменю, мул або пісок. Це прискорить зношування пристрою.
У нещільних ґрунтах осушення свердловини продуктивним обладнанням порушує зону припливу, що склалася, і може вивести її з ладу. У разі доведеться лагодити як сам насос, а й свердловину теж.
Ремонт занурювальних (свердловинних) насосів