FÜL-ORR-GÉGÉSZET

A fül-orr-gégészeti vizsgálat során az orvos a fül, az orr és melléküregei, szájüreg, garat, gége, nyálmirigyek és a nyak területének esetleges megbetegedéseit vizsgálja. A szakterület jellemzője a konzervatív és a sebészeti kezelés kombinált alkalmazása.

FÜL-ORR-GÉGÉSZET

A fül-orr-gégészeti vizsgálat során az orvos a fül, az orr és melléküregei, szájüreg, garat, gége, nyálmirigyek és a nyak területének esetleges megbetegedéseit vizsgálja. A szakterület jellemzője a konzervatív és a sebészeti kezelés kombinált alkalmazása.

Milyen tünetek megjelenése esetén javasolt fül-orr-gégészhez fordulni?

  • felsőlégúti megbetegedés, megfázásos tünetek, fülfájás
  • több hétig elhúzódó rekedtség, gyakori köhögés, orrdugulás, orrváladékozás
  • torok – és orrmandulával összefüggő panaszok
  • halláscsökkenés, fülzúgás vagy szédülés
  • gyakori és intenzív középfülgyulladás
  • allergiás paszanok, tüsszögés
  • nyaki nyirokcsomók megjelenése, vagy korábbiak jelenetős növekedése
  • nyelési nehézségek
  • horkolás
  • fertőzés vagy megfázás nélkül jelentkező duzzanat az arcon vagy a nyakon
  • ismétlődő és gyakori heves orrvérzés

Mik a leggyakoribb betegségek, amiket a fül-orr-gégész kezel?

  • Külső hallójárat gyulladás, középfülgyulladás, belső fül betegségei
  • Légúti és ételallergia
  • Torok-, és garatmandula gyulladás
  • Orr-és melléküregek gyulladás
  • Orrsövényferdülés, orrpolyp, krónikus rhinitis
  • Nyálmirigykő, jó és rosszindulatú daganatok
  • Gége-, és hangszalag gyulladás, záródási elégtelenség
  • Nyaki terimék- mediális, laterális cysták, pajzsmirigy betegedések
  • GERD (gastrooesophagealis reflux): a gyomor savas tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe, kimarja annak belső falát, és kialakul az a panasz, amit a mindennapokban gyomorégésként emlegetünk.

Hogyan készüljek a fül-orr-gégészeti vizsgálatra?

A fül-orr-gégészeti vizsgálatok különösebb előkészületet nem igényelnek. Kérjük, ha van, akkor hozza magával előző leleteit.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A fül-orr-gégész szakorvos részletesen tájékozódik a korábbi betegségekről, majd az alábbi vizsgálatokat végzi el:

Külső hallójáratok és dobhártyák vizsgálata. Szükség esetén fülmosás, leszívás. A hallószerv működésének épségének megvizsgálása hangvillavizsgálatokkal, tympanometriával, süketkamrában elvégzett hallásméréssel, csecsemők és újszülöttek eseték otoacusticus emissioval (visszhangszerű válasz, amelyet az emberi fül természetesen produkál zaj hatására) tájékozódik az orvos. Egyes fülbetegségek diagnosztikájának szerves része a képalkotó (MRI) vizsgálat. Orvosaink szükség esetén MRI vizsgálatra irányítják betegeinket, mely elvégézésére klinikánkon szintén van lehetőség.

Az orr külső vázának megtapintása törés gyanúja esetén, valamint az orrmelléküregek kopogtatási érzékenység-vizsgálata, mely felhívhatja a figyelmet az orrmelléküreg gyulladásaira. Az orr alapvizsgálata orrspekulummal (fém orrnyílás feltáró eszköz) történik. Az orr merev endoszkópos vizsgálata (rhinoszkópia) pontosabb betekintést ad a szerv és az orrgarat, valamint a fülkürtök állapotáról. Az orrüreg áttekintésére hajlékony fiberoszkópot is alkalmazhatunk. Az eszközös vizsgálatok fájdalommentesen elvégezhetőek felszíni érzéstelenítés után. Az orr váladékának mikrobiológiai tenyésztésére is szükség lehet adott esetben (orrváladék leoltás).

A szájüreg áttekintése, nyelvlapoccal a torokképletek vizsgálata, a torokmandulák, valamint a garat vizsgálata. A szájüreg és garat vizsgálata során a nyelv, szájfenék, a pofák belfelszínei, a fogíny, a garatmandulák, lágy és keményszájpad, a hátsó garatfal teljes áttekintése is megtörténik. A szájüreg és a garat nyálkahártyájáról mikrobiológiai tenyésztés érdekében mintavételezés történhet (garatváladék leoltás). A nyelvmozgató ideg funkciójáról is tájékozódik az orvos, a nyelv megmozgatására való felszólítással. A nyálmirigyekből enyhe masszázs alkalmazása mellett tiszta nyálat nyomhatunk ki a természetes szájadékokon át a szájüregbe. Az arc izmait beidegző arcideg funkciót a szem eröltetett becsukásával, a homlok ráncolásával, mosolygással, a pofazacskók felfújatásával vizsgáljuk.

Az algarat és a gége a szájüregen keresztül nem látható, emiatt ennek a területnek a vizsgálatához szükség van a beteg közreműködésére. Egy előmelegített nyeles tükör segítségével a nyelv kiöltése mellett az orvos enyhe húzást gyakorol a páciens nyelvére annak érdekében, hogy feltáruljon a nyelv alatti és mögötti algarat térség, valamint a gége. Abban az esetben ha anatómiai okokból a terület áttekintése az indirekt tükrözéssel nem lehetséges, 90 fokos laringoszkópot, vagy laringo-fiberoszkópot alkalmazunk. A kellemetlen garatreflex (öklendezés) elekrülése céljából természetesen lehetőség van a garat helyi érzéstelenítésére. A terület pontosabb feltérképezéséhez nyaki ultrahang vagy MRI vizsgálatokra is szükség lehet, melyet klinikánkon szintén elvégzünk betegeinken.

A vizsgálat során a nyaki nyirokcsomók áttapintását végezzük. A vizsgálat során a fül mögötti terület, a nagy nyálmirigy régiók, a nyaki nyirokcsomó régiói, a pajzsmirigy és a kulcscsont feletti területek, illetve a nyak hátsó területének ellenőrzését végzi az orvos. A diagnózis felállításához további képalkotó vizsgálatokra (MRI) vizsgálatra lehet szükség, melyet klinikánkon szintén igénybe vehetnek pácienseink.

Vizsgálat utáni teendőim

Amennyiben a szakorvos nem írt elő semmit és nem küldte Önt további vizsgálatokra, abban az esetben más egyéb teendője nincsen a vizsgálat után.

FÜL-ORR-GÉGÉSZ

SZAKORVOSAINK

Dr. Szegedi Attia

fül-orr-gégész főorvos

Dr. Török László

fül-orr-gégész főorvos
online foglalás

Loading...

Shopping Basket