A vizsgálati csomagok neveire kattintva megtekintheti azok tartalmát.
A-K
L-Z
Az alkalikus foszfatáz a fehérjék lebontását és a sejtek anyagcsere folyamatait elősegítő enzim. Az emberi test minden egyes szövetében megtalálható, nagyobb mennyiségben azonban a belekben, a májban, a csontokban és a vesében, várandós nők esetében pedig a méhlepényben is jelen van.
Az amiláz a poliszacharidok (nagy molekulatömegű vegyületek) lebontásában közreműködő enzim. A poliszacharidok több száz vagy több ezer monoszacharidból épülnek fel. A két legjelentősebb poliszacharid a keményítő és a cellulóz.
Az alfa-amiláz a keményítő cukrokká bontását végző enzimcsalád, az amilázok egyik típusa, melyet a nyálmirigyek és a hasnyálmirigy termel. A vizsgálatot elsősorban a hasnyálmirigy funkciójának vizsgálatára és a hasnyálmirigy megbetegedéseinek diagnosztizálására alkalmazzák.
A vérből elválasztott szérumból meghatározzák a kloridion koncentrációját. A kloridion a sejten kívüli (extracelluláris) folyadéktér, így a vérplazma legmagasabb koncentrációjú negatív töltésű ionja. A szervezetbe főként a táplálékkal visszük be, konyhasó formájában. Pozitív töltésű ionokkal együtt kloridiont is veszítünk a vesén, a bélrendszeren, a bőrön keresztül. Fontos szerepe van a bikarbonát-ionok transzportjában, így a vér kémhatását jellemző pH értékének kóros értékei járhatnak kloridion-eltérésekkel is.
Az éhomi vércukor mérése 8 órás, táplálékfelvételtől mentes időszak után, vénás vérből történik. Ha a mért érték meghaladja a 7,0 mmol/l értéket, akkor ott már kialakult II. típusú cukorbetegségről beszélhetünk
(gamma-glutamil-transzferáz): a máj, a hasnyálmirigy és a vesék által termelt enzim. Értékét a máj és az epeutak vizsgálatánál nézik, a legmegbízhatóbb jelző paraméter. Normál értéke nőknél 8-40 U/l, 9-50 U/l.
(glutamát-oxálacetát aminotranszferáz): az aminosavak anyagcseréjénél közreműködő enzim. Normál esetben kis mennyiségben van jelen a vérben, májkárosodás esetén azonban értéke megemelkedik. Normál értéke nőknél 18-31 U/l, férfiaknál 18-33 U/l.
(glutamát-piruvát aminotranszferáz): a májsejtekben termelődő enzim, ami az ott bekövetkezett károsodásokat mutatja. Normál esetben ez is kis mennyiségben van jelen a vérben, károsodás esetén emelkedik. Normál értéke nőknél 7-30 U/l, férfiaknál 10-55 U/l.
A szervezet kórokozókkal szembeni védekezésében központi szerepet játszanak az immunglobulinok. A plazmában keringő immunglobulinok specifikusan kötődnek az antigénekhez, a keletkező antigén-antitest komplexek az immunválasz kialakulását és fenntartását segítik.
A kálium a testünkben ionos formában előforduló ásványi só, melyre szervezetünknek naponta szüksége van, mivel a sejtek megfelelő működését biztosítja. Hiperkalaemiáról akkor beszélünk, amikor a kálium szintje meghaladja a normál értéket a szervezetben.
A karbamid vagy urea a szervezetben lévő fehérje nitrogéntartalmának lebomlási terméke, mely a májban képződik és a vesén keresztül ürül ki. Felhalmozódása a sejtek számára mérgező lehet. A vérben laboratóriumi módszerekkel mérhető szintjét a veseműködés vizsgálatára használják.
Olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy – nem a pajzsmirigy – állít elő, és szükséges a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, ha a TSH értéke lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk a szerv fokozott működéséről.
Az enzim minden sejtben megtalálható, a keringésbe főként a nagy tömegű, nagy glükóz anyagcseréjű szövetekből kerül (máj, vázizom, szívizom, vörösvértestek, esetleg daganatos szövet). Az enzimnek öt formája létezik, melyek eltérő mennyiségben találhatóak az egyes szövetekben. Amennyiben szövetsérülés történik, a pusztuló sejtekből felszabaduló enzim megjelenik a vérben, így az LDH aktivitásának mérése segítségével képet kaphatunk bizonyos szövetpusztulással járó folyamatokról.
A lipáz elsősorban a hasnyálmirigyben termelődő enzim, mely a zsírok lebontását segíti elő.
A bilirubin a vörösvértestek hemoglobin részének egyik bomlásterméke, a laborvizsgálat során a vérben mérhető bilirubin normálisan a vörösvértestek elöregedése és pusztulása során jelenik meg.
Hasonló kémiai struktúrával rendelkező, aminosavakból felépülő óriásmolekulák a fehérjék, melyek funkciójukat illetve tulajdonságaikat tekintve sokfélék lehetnek. A szérum összfehérje több mint száz fehérjéből áll. A túlságosan alacsony fehérjeszintet okozhatja a felszívódás zavara, valamint a nem megfelelő – hiányos – táplálékbevitel.
A koleszterint a legnagyobb mennyiségben a máj állítja elő az emberi szervezetben, egy részét azonban a táplálékkal vesszük magunkhoz. Jelentős szerepe van a sejthártyák felépítésében. A máj által termelt koleszterin az epe előállításához szükséges.
A Prothrombin idő másodpercben adja meg, hogy a vérmintában mennyi idő telik el az alvadási folyamat beindulásától az alvadék képződésig. A Prothrombin, májban termelődő fehérje. Az INR (International Normalized Ratio), azaz Nemzetközileg Normalizált Ráta az a számérték, ami lehetővé teszi a különböző gyártók által használt prothrombin idő reagensek (reagens: olyan vegyület, mely reakcióba lép egy másik vegyülettel) közötti különbségek kiegyenlítését.
A PSA prosztata specifikus antigén (fehérje), melyet a prosztata mirigyei termelnek. Nagyobb hányada az ondóban választódik ki, kis mennyiségben azonban a véráramba is bekerül. A PSA szint még egészséges férfiaknál is lehet eltérő, illetve életkortól is függhet. Az orvosnak az évenkénti PSA szint mérés ad megfelelő információt arra nézve, hogy az értékek mennyire kórjelzők.
onkológiai alkalmazás: prosztatarák
A beteg vérszérumában keringő, a betegségre jellemző kóros autoantitesteket mutatja ki.
A teljes vizeletvizsgálatot nevezhetjük a vizelet általános vizsgálatának is. Rutinszerű eljárás, fertőzés, anyagcsere rendellenesség, vesebetegség felismerésére. Szerepel a kimutatásban fajsúly, vizelet pH (vegyhatás), fehérje, cukor, UBG (urobilinogen), bilirubin, nitrit, haemoglobin (vérfesték), üledék, keton.
TG Normál esetben a vérben a triglicerid csak kis mennyiségben fordul elő. A trigliceridek (neutrális zsírok) a táplálkozás során bevitt zsírok (pl. vaj, disznózsír) fő alkotóelemei, melyek szervezetünket energiával látják el. Míg a szervezetbe kerülő zsírok egy része az energiaszükségletet fedezi, addig a megmaradt, fel nem használt része a zsírszövetben raktározódik el. Túlzott szénhidrát bevitel esetén saját szervezetünk is triglicerideket állít elő.
A bilirubin elnevezése a latin bilis (epe) és ruber (vörös) szavakból származik. Azokban a szervekben termelődik, amelyek részt vesznek a vörösvértestek lebontásában – a lépben, májban és egyes nyirokcsomókban. Más néven epefesték, és a hemoglobin lebontási terméke, mely sárga színű. Élettartama során a vérplazmában a fehérjékhez kötődik, onnan a májba majd az epébe szállítódik. A széklet színét a bilirubin mennyiség befolyásolja.
Olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy – nem a pajzsmirigy – állít elő, és szükséges a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, ha a TSH értéke lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk a szerv fokozott működéséről.
Olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy – nem a pajzsmirigy – állít elő, és szükséges a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, ha a TSH értéke lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk a szerv fokozott működéséről.
(RH) Vércsoport ellenanyagszűrése azért szükséges, hogy kiderüljön, a páciens szervezete melyik vércsoport-antigénre termel ellenanyagot (antitestet), vérátömlesztés esetén milyen vért kaphat.
A vérkép összetett vizsgálatot jelöl, ami a vérben jelen lévő alakos elemek (vörösvértestek, fehérvérsejtek, vérlemezkék), relatív és abszolút számának, típusának, nagyságának, alakjának, és egyéb fizikai jellemzőinek meghatározására szolgál.
Az amiláz emelkedett mennyiségét a vizeletben amilázuriának hívják. A mintavétel során 24 órás gyűjtött vizeletet javasolnak. Nem szükséges speciális előkészület a páciens részéről. Bizonyos gyógyszereket (aszpirin, vízhajtó, orális fogamzásgátló, szteroidok) érdemes kerülni a vizsgálat előtt, erről érdeklődjön orvosánál.