PROKTOLÓGIA

A proktológia a végbél környezetének gyulladásos folyamataival, jó és rosszindulatú daganataival, elváltozásaival és ezek kezelésével foglalkozó orvosi szakterület.

PROKTOLÓGIA

A proktológia a végbél környezetének gyulladásos folyamataival, jó és rosszindulatú daganataival, elváltozásaival és ezek kezelésével foglalkozó orvosi szakterület.

Milyen tünetek megjelenése esetén javasolt proktológushoz fordulni?

  • végbél viszkető érzése
  • szúró, nyomó vagy égő végbéltáji fájdalom
  • véres székürítés
  • székelési nehezítettség
  • székelési szokások megváltozása (váltakozó székrekedés és hasmenés)
  • váladékozó sebhely
  • kitüremkedés
  • vérző aranyér

Mik a leggyakoribb betegségek, amiket a proktológus kezel?

Az aranyérbetegség a leggyakoribb végbél környéki betegség. Olyan vénatágulat, mely a végbélnyílás környékén, vagy a végbél belső falán található. A belső aranyér az esetek többségében fájdalommentes, a székletürítésnél tapasztalható vérzés alapján lehet következtetni rá. A külső aranyér fő tünete a székelés közben érzett fájdalom, viszketés, esteleg vérzés. Az aranyér nemcsak fájdalmas és kellemetlen probléma, hanem a kialakuló gyulladás, vérrögök kezeletlen állapotban komolyabb szövődményeket is okozhatnak.

A végbélnyílás záróizomzatában kialakuló hosszanti repedés. Kiváltó oka lehet kemény vagy túl híg, maró széklet, stressz, szexuális úton terjedő betegség. Tünete székeslékor fellépő fájdalom, szúró érzés, vérzés.

A sipoly jelentése kóros összeköttetés szervek vagy testüregek között (belső sipoly), melyen keresztül folyadék, szilárd anyag áthalad, vagy a külvilággal kóros összeköttetés jön létre. Végbélsipoly esetén a végbél belső ürege van kapcsolatban a külvilággal, ez esetben a végbélből a bőrre vezet egy járat. Gyakran egy korábbi gyulladás, tályog következtében alakul ki.

A végbél nyálkahártyáján megjelenő kinövés, amely általában jóindulatú elváltozásnak tekinthető. Okozhat tüneteket, de sokszor a páciens nem érez semmilyen feltűnő kellemetlenséget. Legnagyobb kockázata, hogy rosszindulatúvá válhat, ezért a általában műtéti úton eltávolítják.

Hogyan készüljek a proktológiai vizsgálatra?

A proctológai vizsgálatok speciális előkészületet nem igényelnek. Vizsgálat előtt az orvost mindenképp ajánlott tájékoztatni vérhígító szedéséről, esteleges gyógyszerallergiáról.
Rectosopia vizsgálat: Végbél medence bemenetig érő, alsó szakaszának tükrözéses vizsgálata, mely bél előkészítést igényel. Beavatkozás előtt 12 órás diéta (szűrt leves, folyadék- szénsavmentes víz) és 3 órával a beavatkozás előtt az általunk kiadott 2db pezsgőkúp felhelyezése szükséges. A pezsgőkúp gyógyszertárban recept nélkül is megvásárolható

Hogyan zajlik a proktológiai vizsgálat?

  • Részletes kórelőzmény (anamnézis) felvétele, ami kiterjed a tünetek, korábbi betegségek, valamint a családi betegségek kikérdezésére.
  • Fizikális vizsgálat, mely során a proctológus megvizsgálja a végbéltájékot. Ezt követi a végbél ujjal történő áttapintása. Szükség esetén végbél tükrözésre kerül sor.
  • Diagnózis felállítása után célzott terápia, vagy indokolt esetén kisebb- nagyobb műtéti beavatkozás történhet.

Vizsgálat utáni teendőim

Vizsgálat nem jár olyan beavatkozásokkal, ami megszorításokat von maga után.

PROKTOLÓGUS

SZAKORVOSUNK

Dr. Nedvid Klára PhD.

sebész, rehabilitációs főorvos
online foglalás

Loading...

Shopping Basket